W reklamie wizualnej ważną rolę odgrywają plakaty. Dużą wagę przykłada się nie tylko do ich projektowania, ale też późniejszego sposobu prezentacji. W tym celu firmy sięgają po różnego rodzaju systemy wystawiennicze, takie jak omawiana w tym artykule rama OWZ. Czym taka rama jest i co wyróżnia ją wśród innych popularnych systemów? Postaramy się na to odpowiedzieć.
Rama OWZ – co to takiego?
System ten można spotkać pod nazwą „rama OWZ” bądź też po prostu „rama plakatowa”.
OWZ jest to skrót od słów „otwierasz, wkładasz, zamykasz”. Te trzy wyrazy dość dobrze opisują sposób działania tego mechanizmu. Rama OWZ to bowiem rama zatrzaskowa wielokrotnego użytku. Zamontowanie w niej obrazu jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć folię zabezpieczającą, umieścić wewnątrz plakat i ponownie założyć folię. Grafikę można bardzo łatwo wymontować lub zamienić na inną. Zajmuje to nie więcej niż kilkanaście sekund. Rama OWZ powstaje z anodowanego aluminium. Posiada też plecy z polipropylenu, a także folię antyrefleksyjną. Ta ostatnia pełni w całej konstrukcji ważną rolę. Ma za zadanie likwidować refleksy świetlne, co znacznie poprawia widoczność obrazu.
Jak działa potykacz OWZ?
Rama OWZ jest też stosowana w tzw. potykaczach OWZ. Są to stojaki reklamowe zbudowane z dwóch płyt po rozstawieniu tworzących kształt litery A. Na każdej z płyt można wtedy umieścić w ramie osobny plakat, a więc zaprezentować dwie reklamy naraz. Potykacz OWZ skutecznie przykuwa wzrok. Może być stosowany wewnątrz lub na zewnątrz. Bardzo często takie stojaki używane są na targach i konferencjach oraz w hotelach i restauracjach. Pozwalają w atrakcyjny sposób zaprezentować dowolny produkt lub usługę, a co więcej, umożliwiają częstą wymianę ekspozycji.
Dlaczego rama i potykacz OWZ to atrakcyjne rozwiązanie?
Zarówno rama, jak i potykacz OWZ, to nowoczesne i pełne zalet systemy wystawiennicze. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, są wielokrotnego użytku, a sam proces wymiany grafiki trwa zaledwie chwilę. Co więcej, aluminium, którego używa się do produkcji potykaczy to materiał lekki, a zarazem bardzo wytrzymały. Czyni to więc stojak reklamowy łatwym w przenoszeniu. Rama OWZ, a także złożony potykacz, nie zajmują też wiele miejsca w transporcie. Ułatwia to przewożenie ich na targi odbywające się w różnych miastach. Mobilność, łatwość zmiany grafiki czy też trwałość to niekwestionowane zalety potykaczy OWZ. Między innymi to dzięki tym cechom wypracowały sobie tak mocną pozycję na rynku systemów wystawienniczych.